Norsko

Norsko, zastarale Norvežsko, je stát ve Skandinávii. Se svou rozlohou 323 758 kilometrů čtverečních pevniny zaujímá 8. místo v Evropě. Má zhruba 4,8 mil. obyvatel, z nichž již zhruba 10 % má zahraniční původ. Hlavním městem je Oslo se zhruba 570.000 obyvateli. Státním zřízením Norska je unitární stát a parlamentní monarchie. Pod norskou suverenitu patří rovněž arktické souostroví Svalbard (Špicberky) a ostrov Jan Mayen v blízkosti Islandu. Administrativně dosud patří Norsku také ostrov Bouvetoya v jižním Atlantiku.
Norsko je převážně hornatá země, nejvyšší hora Galdhøpiggen měří 2.469 metrů. Na mezinárodní silnici E16, spojující Oslo s Bergenem na západním pobřeží Norska, se nachází nejdelší dopravní tunel na světě (Laerdal 24,5 km dlouhý).

Dějiny Norska

Prvními obyvateli Norska byli Vikingové, kteří zde žili již od konce doby železné. V 9. století Vikingové osídlili Faerské ostrovy, Orkneje a Island. Roku 985 založili první osady v Grónsku. Jméno dali Norsku zřejmě staří Gótové nebo Dáni a znamenalo v jejich jazyce "cesta na sever". V historickém záznamu vyprávění vikingského náčelníka Ottara anglickému králi Alfrédovi zhruba v roce 880 n.l. je dnešní území Norska nazýváno Norðvegr.
Oficiální název Noreg v jazyce nynorsk byl přijat teprve po jazykové reformě z roku 1938, zatímco název Norge v jazykové verzi bokmål je používán zhruba již od roku 1450.
Norsko bylo dlouhou dobu spojeno s Dánskem. Norsko roku 1380 vstoupilo do personální unie s Dánskem. Moderní Norsko vzniklo roku 1905 kdy se většina obyvatel rozhodla pro nezávislý stát. V roce 1940 bylo Norsko přepadeno Německem a přes odpor (o významný přístav Narvik na severu bojovali po boku Norů i Britové svou plnou válečnou silou) bylo obsazeno. Země byla okupována až do roku 1945. Po válce Norsko vstoupilo do NATO.

Administrativní dělení

Norsko je rozděleno na 19 krajů, do roku 1918 známých jako amt, pl. amter, a 433 samosprávných obcí (kommune, pl. kommuner). Hlavní město Oslo je považováno za kraj a samosprávné město. V každém kraji je král reprezentován guvernérem (Fylesmann).
V Norsku existuje celkem 96 sídel se statusem města. Mezi deset největších z nich patří k 1. červenci 2009:

  • Oslo
  • Bergen
  • Trondheim
  • Stavanger
  • Bærum
  • Kristiansand
  • Fredrikstad
  • Tromsø
  • Sandnes
  • Drammen

Norsko má rovněž dvě integrální zámořská teritoria, a to ostrovy Jan Mayen a Špicberky. Dále má tři arktické a subarktické závislá území: Bouvetův ostrov, Ostrov Petra I. a Zemi královny Maud. Více informací naleznete na cs.wikipedia.org/wiki/Norsko.