O snowboardingu a jak se jím třeba i živit

Ze snowboardingu se stal během několika let masově velmi rozšířený a profesionálně uznávaný sport. Je to obrovské fandovství, které v dnešní době váže sportovce i k mnoha dalším sportům provozovaným v přírodě.

Lidé chtějí čas od času vypnout a utéct od stereotypu. Změna prostředí je sice na jedné straně určitou obětí, ale z hlediska regenerace psychických sil je většinou pozitivní. Právě snowboarding je zajímavý svojí proměnlivostí, rozmanitostí a prožitkovostí. Výběrem z bohaté nabídky lze střídat střediska různých pohoří zemí i kontinentů. Každé středisko má svou atmosféru, která je dána počtem návštěvníků, druhem klientely, prostředím a lokalitou. Setkáváme se s různým počasím, druhy sněhu a terénů. Snowboarding také nabízí celou řadu různorodých sportovních podob. Kromě jízdy po sjezdovce se lze přesunout do volného terénu pokrytého měkkým prašanem, zadovádět si ve snowparku na U rampě, při skocích, na zábradlích a dalších přírodních či umělých útvarech. Prožitky násobí pobyt v krásné horské krajině.

Jeden filozof řekl: „Člověk bez přírody je jako tělo bez duše.“ Sporty v přírodě jsou v dnešní době velmi vyhledávané. Pohyb spojený s přírodou se stává stále důležitější potřebou dnešní společnosti, které už nestačí kompenzovat absenci pohybu v běžném životě v uzavřených sportovních zařízeních (ve fitcentrech apod). Někteří vědci tomu přisuzují evoluční vysvětlení. Miliony let před přechodem k usedlému způsobu života putovali předchůdci dnešního člověka jako lovci krajinou. Konfrontace s přírodou je tak hluboce zakořeněná v genech moderní civilizace. Sport v přírodě přináší prožívání přítomnosti pohybem, ve kterém člověk prochází autentickým procítěním zdolávání sportovních disciplín. Je zde, podle mínění psychologů, velmi důležitý prvek nepředvídatelnosti a dobrodružství. Tento "pozitivní stres" z bezprostředního překonávání překážek daného sportu nám běžný způsob života příliš nepřináší.

Není to zadarmo, ale za ten pocit jízdy v prašanu to stojí

Snowboardingu je třeba také i něco obětovat. Tento sport vyžaduje velmi často mnohakilometrové cesty, mnoho času a někdy je třeba překonávat různé rozmary počasí horské přírody. Finanční nákladnost zimní turistiky není třeba zmiňovat. Každý jezdec má přirozeně k tomuto sportu jiné předpoklady, ale velmi mnoho se dá ovlivnit. Nestačí jen hodně trénovat. Systém "pokus omyl" zde příliš nefunguje. Snowboarding je zejména technická disciplína a některé biomechanické principy jsou neoblomné. Dobrá znalost a kontrola techniky má tedy mimořádnou důležitost. Samotný snowboarding od nás také vyžaduje dobrou soustředěnost. Zejména v alpské jízdě se nevyplácí podceňovat dobré materiální vybavení. Není důležitá jen samotná kvalita. Je třeba dobře znát jízdní vlastnosti konkrétního vybavení a také sledovat celkový vývoj výzbroje. V závodním snowboardingu jsou jezdci, kteří dosahují dobrých výkonů i bez většího talentu, zaručeně to tedy lze dokázat v rekreačním snowboardingu.

Snowboarding prověřuje ve velké míře naše koordinační schopnosti, hlavně rovnováhu. Zejména u tvrdého vázání je třeba dobrá dynamika pohybu a silové schopnosti. Klouzavý sport je také náročný na celkovou vytrvalost. Představuje poměrně vysoký kalorický výdej, což je v dnešní době věcí aktuální. Snowboarding sice nese určitá rizika zranění, ale nejsou tak vysoká, jak se velká část veřejnosti domnívá. Nejedná se o mimořádně nebezpečný sport. Z hlediska opotřebení pohybového aparátu a celého organizmu není sněžné prkno problémovým sportovním náčiním.

Věřím si natolik, že bych se chtěl stát instruktorem

Rádi byste se snowboardingem živili nebo jím alespoň přivydělávali? Ano zní to baječně, jezdit si svobodně po horách je snem nejednoho snowboardisty, je to životní styl. Jak na to? V zásadě máte dvě možnosti. Ta první (méně reálná) je, že Váš talen a schopnosti z Vás udělají sponzorovaného jezdce a na nejrůznějších podnicích a závodech máte možnost si vydělat tzn. prize money, resp peníze za umístění. Je možné, že z Vás bude druhý druhý Shaun White a celý život strávíte cestováním a snowboardingem. Pokud se Vám to náhodou nepodaří nezoufejte, můžete absolvovat kurz na instruktora snowboardingu a následně učit na horách nové zájamce. Můžete takto velmi snadno strávit celou zimu v některém ze zimních středisek a ještě si s k tomu přivydělat. Jen dejte pozor je to silně návykové, kamarád takto přerušil vysokou školu, stal se instruktorem snowboardingu a málem už se do ní nevrátil :)

Co mám dělat v případě, že se chci stát instruktorem?

Nejjednoduším řešením je navštívit některý z níže uvedených kurzů a domluvit si kokrétní termín zkoušek. Seznámí Vás také se všemi nezbytnosmi a výsledkem bude licence, která Vás bude opravňovat k lektorské činnosti.

Více infomací hledejte zde: