Pozůstatek Železné opony v obci Čížov

Obec Čížov se nachází v ochranném pásmu NP parku Podyjí, jen několik kilometrů od Vranova nad Dyjí. První zmínka pochází již z roku 1323. V Čížově stojí kaple Panny Marie Bolestné z roku 1756. V okolí obce Čížov byly zjištěny i nálezy z mladší doby kamenné. Dochovaná původní vesnická zástavba je dnes hojně využívána chalupáři. Obec je ze všech stran obklopena národním parkem a není průjezdná pro motorová vozidla (s výjimkou ubytovaných), takže je oázou klidu a pohody. Pěšky lze dosáhnout nedaleké vyhlídky na rakouský Hardegg, nebo sejít přímo do tohoto nejmenšího rakouského městečka s pohádkovým hradem. V období od dubna do října je otevřeno i Návštěvnické středisko Správy Národního parku Podyjí Čížov se stálou výstavou a informační kanceláří.

Zřejmě největší zajímavostí obce Čížov je pozůstatek Železné opony. Jednalo se o ženijní zátarasy, které se táhly do roku 1989 podél naší hraníce s Rakouskem a Západním Německem. Zátarasy se nacházely několik stovek  metrů až několik kilometrů od hranice. Železná opona byla tvořena ploty s ostnatým drátem a tzv. signální stěnou, která dokázala zaznamenat pohyb a upozornit pohraniční stráž na narušitele. Dále byla Železná opona doplněna o strážní věže, jejíž ukázku můžete v Čížově vidět.

V obci Čížov se nachází také restaurace a penzion. Turisté nebo cyklisté se zde tedy mohou zastavit a občerstvit. V případě, že zvažujete ubytování ve Vranově nad Dyjí, proč nezkusit několik kilometrů vzdálený Čížov s jeho klidným a příjemným prostředím?

 

Užitečné odkazy:
Fotogalerie Čížova
Turistická mapa Čížova a okolí
Penzion u Marka
Vranov nad Dyjí