Turistické boty a Goretex

Jednoduše řečeno je Goretex vrstva materiálu (membrána), která má dvě vlastnosti. První z nich je vodonepropustnost, druhou vlastností je potom prodyšnost. Tyto dvě vlastnosti nám v případě bot zajistí, že do  boty nebude pronikat voda, ale zároveň bude odcházet vlhkost (např. pot). Díky těmto vlastnostem je tedy možné chodit např. v dešti či morké trávě a vaše nohy budou suché. Jistě teď řadu z vás napadla myšlenka na gumové holínky, které jsou vlastně také nepromokavé. Bohužel postrádají prodyšnost jako goretex, tím pádem se nedostane vlhkost z boty ven a při delší chůzi to není moc příjemné.

Goretex funguje na základě jednoduchého principu. Membrána je vlastně fólie z velkým množstvím mikroskopických otvorů. Tyto otvory jsou dostatečně velké, aby se ven dostávaly jednotlivé molekuly vody (např. pot z boty), ale zároveň natolik malé, že i nejmenší kapka vody se dovnitř nedostane.

 

Kdy je vhodné zvolit kombinaci boty a Goretex

Boty s Goretexovou membránou je vhodné zvolit v případě, že používáme obuv v nepříznivých povětrnostních podmínkách nebo terénu (např. mokrá tráva nebo když navšívíte Slezské Beskydy v dešti). Nejčastěji je Goretex využíván u trekingové obuvi. Většinou potřebujeme boty do náročného terénu, často chodíme za deště a proto je nepromokavost bot jedním ze základních požadavků. Boty outdoor a Goretex patří dnes nerozlučně k sobě. Dále se setkáme s pracovní Goretexovou obuví, nebo např. speciální obuví na motocykly.

 

Kdo vyrábí boty s Goretexovou membránou

Boty s goretexem je dnes možné sehnat od většiny renomovaných výrobců, jako je Adidas, Solomon, Nike, Mamut, Lowa a mnoho dalších. Vyrábí se boty jak trekingové nebo horolezecké, tak i pracovní, běžecké nebo lezecké. K dostání je pánská i dámská obuv, případně dětská.