Znojemsko

Kdo jednou navštívil Znojemsko, rád se vrací zpět. Není divu, tento kraj při samé hranici s Rakouskem dokáže oslovit každého. Milujete divokou a nespoutanou krajinu? Pak nemůžete pochybit, když navštívíte Národní park Podyjí a jeho rakouský protějšek Thayatal s hraniční řekou Dyjí, která se zařezává do hlubokého údolí a vytváří neopakovatelné scenérie. Máte rádi ruch a společnost? Pak je zde okolí hráze a pláž Vranovské přehrady, kde člověk nikdy nemůže zůstat sám.

Město Znojmo

Když se klid, mír a pohodová atmosféra vinařského města Znojma a jeho okolí snoubí dohromady s dobrou dopravní obslužností, pohodovější tipy na výlety nikde jinde nenaleznete.
Město Znojmo leží na řece Dyji, přibližně 70 km jihozápadně od Brna, nedaleko státní hranice České republiky a Rakouska. Turisticky velmi atraktivní město disponuje řadou pozoruhodností a je kulturním i hospodářským centrem jihozápadní části jižní Moravy. Znojmo patří mezi nejstarší česká města. Je známé svou vinařskou tradicí, která se počíná datovat již od 12. století.

Zajímavá místa

Hledáte tichou a zádumčivou krajinu? Zavítejte na Jevišovicko s hlubokými lesy, kde dříve potkáte srnku než člověka. Lákají vás historické památky? Mezi navštěvované zámky patří:

Dále se zde nachází několik hradů a zřícenin. Mezi nejznámější patří:

  • Znojemský hrad
  • hrad Bítov
  • zřícenina Nového Hrádku
  • zřícenina Cornštejna

Návštěva historického Znojma se slavnou rotundou sv. Kateřiny, radniční věží a Mikulášským chrámem nemohou nikoho zklamat.
Turistické i cyklistické stezky návštěvníky přivedou nejen do pohádkového Hardeggu, alepo značených stezkách i ke kouzelným přírodním scenériím v jeho okolí. Další turistické místoje Kozí stezka a Kaňon Dyje. Ve skalním masivu tu naši předkové vytesali ve skále úzké schodiště,aby umožnili pěší spojení mezi Čížovem a kaskádou proslulé soustavy Devět mlýnů. Dalším hojně navštěvovaným místem je obec Havraníky.
Na kole nebo třeba i pěšky se můžete vydat kolem řeky Dyje až k nově vybudovanému aquaparku poblíž monumentálního leč chátrajícího Louckého kláštera. Za dalších pět minut již můžete stát na vyhlídce a shlížet na překrásné meandry Dyje, slunné stráně porostlé vinnou révou a historické památky, jichž má Znojmo nespočet. To vše ale není možné stihnout a užít si to za jeden den, takže ideální místo pro ubytování  ve Znojmě naleznete v hotelu Althanský palác. Dále si můžete vybírat z několika penzionů či chat.

Vinařské oblasti

Výchozím bodem vaší vinařské cesty může být Loucký klášter ve Znojmě, kde najdete návštěvnické centrum firmy Znovín Znojmo, obrazovou galerii, bednářské a vinařské muzeum a přirozeně i prodejnu vín. Nedaleko Znojma, v blízkosti rakouských hranic, leží stará vinařská obec Šatov. Ve zdejším Moravském sklípku budou spokojeni nejen milovníci dobrého vína, ale i gurmáni, kteří zde mohou ochutnat krajové speciality. Za sklípkem byla navíc vysázena naučná vinice starých odrůd révy vinné. U každé odrůdy je informační tabule s uvedením jejího názvu a stručné charakteristiky.
To není zdaleka vše, co vinařské programy na Znojemsku nabízí. Za zmínku stojí jeden z největších křížových sklepů na světě, který se nachází v Příměticích, nebo Malovaný sklep v Šatově.

Užitečné odkazy:
Turistická mapa Znojemska